Cumartesi | 20.04.2024

Ads

Sosyal medyada gördüğünüz her şeye inanmayın!
Sosyal Medya | 2 yil önce | 347 kere okundu!!

Sosyal medyada gördüğünüz her şeye inanmayın!

Sosyal medyada gördüğünüz herşeye inanmalı mısınız? Günümüz kullanım alanı ve etkileşimleri ile sosyal medya hayatımızda artık büyük bir yer kaplamaya başladı. Videolar, fotoğraflar, yorumlar ile kendimizi gösterme ihtiyacını daha da kamçılayan sosyal medya sitelerindeki içeriklere güvenmeli miyiz? Güveneceksek ne kadar güvenmeliyiz? Bu sorulara bazı cevaplar vermeye çalışacağım.

Sosyal medyada popüler içerik üretmek artık çok kolay olduğu için yalan ve iftira haberleri ile çok kolay etkileşim kasılabilmektedir. En kötüsü ise bot hesap olarak tabir edilen hesaplarla şişirilen hashtagler ülke gündemine hatta dünya gündemine bile sokularak daha fazla yalan haber ve iftira yayılabilmektedir. Bu tür yalan ve iftiraları 3. kişiler olarak yani son kullanıcı olarak bizler için engellemenin pek bir çaresi yok. Bunları Facebook Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının engellemesi gerekmekte, lakin bu konuda pek bir şey yapmamaktadırlar. Neden derseniz bu tür haberler daha fazla kullanıcıyı siteye çekmekte, daha fazla reklam gösterimi olmakta, kısaca para konuşmaktadır.

İnsanlarımızın daha bilinçli olması bu konularda etkili olabilmektedir. İnsanlar bilinçlendikçe, etkileşim ve takipçi simsarları prim kasamamakta, ortalarda dolaşan yalan haberler daha az olmaktadır. Ama ne kadar konuşursak konuşalım ortada para olduğu sürece bu tür yalan ve iftiralar ile etkileşim kasan uygulamalar, siteler, kişiler, anonim insanlar, örgütler, çıkar sahipleri olacaktır. Belki de en kesim çözüm herkesin sadece bir hesap sahibi olabildiği, sitede kimlik onaylı kullanıcıların içerik paylaşabildiği bir platformdur. Kim bilir..

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Ads

Bu yazıda yorum yok

Ads

Yorum Yapın

Daha fazla Nedir?

İlgili Yazı Yükleniyor
İlgili Yazı Yükleniyor

Webdebiradam

Webdebiradam.com güncel, teknoloji, araştırma ve dizi film haberleri hakkında makale yazmayı seven başkabir webmaster blogu

© Webdebiradam.com - Güncel, teknoloji ve webmaster haberleri. 2012-2024 | Yazılan makalelerin hepsi koruma altındadır. Alıntı yapmayınız.